[#wejście#]
  • ZAPYTAJ O CENĘ / ZAPYTANIE
  • szt

Wyjaśnienie czystości miedzi: gatunki, specyfikacje od 4N do 6N, testy i kontrole zakupów

Zamówienie zakupu, w którym widnieje informacja „czystość miedzi: minimum 99,99% Cu” wciąż pozostawia trzy rzeczy nieokreślone: jakie zanieczyszczenia zostały zliczone, jak zmierzono zawartość tlenu i jaką metodą uzyskano tę liczbę. Partie spełniające wymagania podane w nagłówku mogą nadal pękać podczas lutowania wodorowego lub wypchnąć proces rozpylania przez okno.

Traktuj czystość miedzi jako pakiet składający się z czterech części: klasa testowa, zawartość tlenu, pułapy poszczególnych zanieczyszczeń i stojąca za nimi metoda analityczna. Kupujący, którzy podają jedynie wartość procentową, akceptują definicję czystości podaną przez dostawcę, a definicje są różne. Poniżej przedstawiono skalę ocen, w której tlen decyduje o wyniku, jak zachowuje się każdy test i co należy do specyfikacji.

Co właściwie mierzy stopień czystości miedzi

Stopnie czystości to budżety, a nie wyniki. Liczba liter to liczba dziewiątek, a każda dodatkowa dziewiątka zmniejsza całkowity limit na wszystko, co nie jest miedzią, mniej więcej dziesięciokrotnie.

  • 3N, 99,9% Cu: do około 1000 ppm innych pierwiastków łącznie.
  • 4N, 99,99% Cu: łącznie około 100 ppm.
  • 5N, 99,999% Cu: łącznie około 10 ppm.
  • 6N, 99,9999% Cu: około 1 ppm łącznie.

Krzywa kosztów ma ten sam kształt, ale gwałtownie rośnie w pobliżu szczytu. Przejście z 3N na 4N to praca udoskonalająca. Przejście z 5N na 6N oznacza kontrolę zanieczyszczeń w całym łańcuchu: topienie, odlewanie, obróbka skrawaniem, pakowanie i pobieranie próbek.

Ocena nie mówi też nic o wydatkowaniu budżetu. Partia 4N zawierająca 40 ppm żelaza stwarza inne ryzyko niż partia 4N zawierająca 40 ppm siarki lub fosforu. Natomiast „99,99% przez różnicę” oznacza, że ​​od 100% odjęto zanieczyszczenia, a zatem dziedziczy granice wykrywalności wszystkiego, co zostało zmierzone. Test bezpośredni z opublikowaną listą zanieczyszczeń dostarcza więcej informacji, dlatego zapytaj, na jakim podejściu opiera się wycena.

Formularz dodaje kolejną zmienną. Podczas krzepnięcia dochodzi do segregacji zanieczyszczeń i tlenu, co oznacza, że ​​góra i dół wlewka odlewniczego mogą różnić się o więcej niż błąd analityczny. Miejsce pobierania próbek jest częścią specyfikacji, a nie refleksją.

High-Purity Copper Ingot for Semiconductor and Display Applications Wlewki miedziane o wysokiej czystości do zastosowań w półprzewodnikach i wyświetlaczach Przeglądaj stopnie czystości od 4N do 7N, niestandardowe wymiary i opakowania eksportowe do zastosowań w półprzewodnikach, wyświetlaczach i elementach próżniowych. Zobacz produkt →

Porównanie stopni czystości miedzi

Poniższa tabela przedstawia zakresy najczęściej podawane w specyfikacjach zakupu. Ostateczne limity zawsze wynikają z obowiązującego standardu lub uzgodnionej umowy.

Przybliżone dodatki według klasy; potwierdzić ostateczne limity w stosunku do obowiązującej normy lub uzgodnionej specyfikacji.
Ocena Nominalna miedź Maksymalna suma zanieczyszczeń Typowy tlen Przewodność (% IACS)
ETP (C11000) 99,90% min około 1000 ppm 200 do 400 ppm 100 do 101
OFE (C10100) 99,99% min do 100 ppm 5 ppm lub mniej 101 do 102
5N 99,999% do 10 ppm 2 ppm lub mniej około 102
6N 99,9999% do 1 ppm 1 ppm lub mniej 102 i więcej

Kolumna przewodności wyjaśnia, dlaczego większość kupujących w ogóle się tym przejmuje. Mniej więcej jeden procent IACS odpowiada około jednemu procentowi przenoszonej energii, a na szynie zbiorczej lub uzwojeniu ta strata zamienia się w ciepło przez cały okres użytkowania instalacji.

Tlen ma swoją własną specyfikację

Elektrolityczna miedź ciągliwa celowo przenosi tlen, zwykle od 200 do 400 ppm, utrzymywany w postaci cząstek tlenku miedzi. Odmiany beztlenowe utrzymują się na poziomie poniżej około 5 ppm. Obydwa mogą zawierać „ponad 99,9% Cu”, dlatego właśnie linię tlenu należy zapisać osobno.

Różnica pojawia się w obsłudze. W atmosferze wodoru lub mokrej redukującej w temperaturze lutowania, tlen wewnątrz miedzi tworzy parę na granicach ziaren, tworząc puste przestrzenie i kruchość wodorową. Z tego powodu osprzęt próżniowy, zespoły lutowane i komponenty kriogeniczne są określane jako niezawierające tlenu. W innych przypadkach tlen pomaga: cząstki tlenku łamią wióry, dzięki czemu obróbka ETP jest czystsza niż OFE przy dużych prędkościach skrawania i jest tańsza.

Dlatego też określenie wszędzie miedzi beztlenowej zapewnia ochronę, której możesz nie potrzebować, i płacisz za nią podwójnie, raz ceną, a drugi czasem obróbki.

Jak sprawdza się czystość miedzi

Cztery rodziny testów obejmują prawie każde twierdzenie o czystości, a każda z nich odpowiada na inne pytanie.

  1. Chemia śladowa: OES do rutynowej kontroli produkcji, ICP-OES lub ICP-MS do dolnych granic wykrywalności oraz GDMS, gdy roszczenie 5N lub 6N wymaga pełnego badania zanieczyszczeń, a nie ustalonej listy pierwiastków.
  2. Zawartość tlenu: metodą referencyjną jest stapianie w gazie obojętnym. Jest destrukcyjny i wrażliwy na przygotowanie próbki, i stąd bierze się większość nieporozumień.
  3. Przewodność: rezystancja prądu wirowego lub czteropunktowa sonda, podawana jako % IACS. Sekundy na odczyt i działanie nieniszczące, ale mierzy sumę wszystkich efektów rozpraszania i nie potrafi wskazać elementu zakłócającego.
  4. Przesiewanie powierzchni: XRF szybko identyfikuje stopy, jest jednak wrażliwy na powierzchnię i ślepy na tlen, więc nie może potwierdzić gatunku beztlenowego ani limitu zanieczyszczeń masowych.

Ten podział wyjaśnia znany spór. Kontrola przewodności może dać wiele wyników, które skan GDMS odrzuciłby w przypadku pojedynczego pierwiastka, takiego jak siarka lub tytan, ponieważ całkowite rozproszenie pozostaje niskie, podczas gdy lokalna chemia nie przechodzi procesu. Jeśli jeden element ma znaczenie dla Twojej aplikacji, nazwij go i podaj metodę, która go rozwiązuje.

Gdzie decyduje ostatni ułamek procentu

Półprzewodniki i próżnia

Najbardziej oczywistym przypadkiem są cele rozpylające. Porowata lub zawierająca inkluzje tarcza z miedzi 5N rzuca cząsteczki na płytkę, zanieczyszczenia żelazem lub zasadami zmieniają rezystywność powłoki, a pierwiastki lotne, takie jak cynk, powoli pogarszają środowisko próżniowe. Cele są zatem zamawiane z pełną listą zanieczyszczeń, zawartością gazu, gęstością i strukturą ziarna, ponieważ samo 99,999% nie opisuje powierzchni.

High-Purity Copper Sputtering Target for PVD Thin Films Cel do napylania miedzi o wysokiej czystości do cienkich warstw PVD Przeglądaj cele miedziane 5N–6N o dostosowywalnych wymiarach dla półprzewodników, wyświetlaczy i precyzyjnych powłok optycznych wymagających gęstych, jednolitych folii. Zobacz produkt →

Przenoszenie mocy i pojazdy elektryczne

Szyny zbiorcze, uzwojenia i złącza pracują w paśmie od 99,9 do 99,99%. Tutaj czystość przekłada się bezpośrednio na straty, a straty kumulują się przez cały okres życia rośliny. Zawartość tlenu zmienia również zachowanie podczas wyżarzania podczas zginania i formowania, podczas gdy mieszana katoda z recyklingu jest powszechnym źródłem przewodności, która nie będzie się powtarzać w przypadku każdej partii.

Oxygen-Free High-Purity Copper Rod C10100/C10200 Pręt z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości C10100/C10200 Sprawdź pręt z miedzi beztlenowej 4N–5N o niskiej zawartości zanieczyszczeń, o niestandardowych średnicach i opakowaniu próżniowym do części półprzewodnikowych, elektro-próżniowych i elektrod specjalnych. Zobacz produkt →

Lotnictwo i łączenie o wysokiej niezawodności

Zespoły lutowane, falowody i części kriogeniczne są zwykle określane jako niezawierające tlenu z ograniczoną zawartością gazu, ponieważ uszkodzone połączenie lutowane jest trudne do sprawdzenia po fakcie. Programy te zapewniają możliwość śledzenia partii i certyfikaty, które podają metodę stojącą za każdą figurą.

We wszystkich trzech przypadkach wymagania są zapisane wokół zastosowania: należy wymienić wrażliwe elementy i atmosferę obsługi, a następnie wybrać stopień i formę. Czystość miedzi dla zastosowania półprzewodnikowe i próżniowe jest kwestią zanieczyszczenia, a nie wartością procentową.

Co należy uwzględnić w specyfikacji zakupu miedzi

Sześć wierszy usuwa większość argumentów podczas kontroli towarów:

  1. Klasa i tożsamość: czystość nominalna plus numer UNS, na przykład beztlenowy smoła elektroniczna C10100 lub smoła elektrolityczna C11000, wraz z obowiązującą normą.
  2. Wartość graniczna tlenu i metoda badawcza, która ją ustala.
  3. Indywidualne pułapy dla elementów, na które wrażliwy jest proces, z nazwaną metodą wykrywania.
  4. Plan pobierania próbek: miejsce pobierania próbki i to, czy certyfikowana jest chemia powierzchniowa czy masowa.
  5. Świadectwo analizy powiązane z partią lub numerem wytopu, więc dokumentacja podąża za metalem.
  6. Twórz tolerancje, które mają znaczenie w dalszej części procesu: średnica i owalność pręta, płaskość płyty, wiązanie docelowe, czystość proszku.

Większość niepowodzeń w zamówieniach ma charakter definicyjny, a nie metalurgiczny: oferta 99,99% bez określonej metody, certyfikat potwierdzający skład chemiczny powierzchni w odniesieniu do zapotrzebowania masowego lub najtańsza oferta 5N, której lista zanieczyszczeń obejmuje sześć elementów. Obsługa próbek jest cicha, ponieważ odwierty wykonane zanieczyszczonym wiertłem i przechowywane w niewłaściwym pojemniku nie będą reprezentatywne dla partii.

Dostawcy zajmujący się ultraczystymi metalami od ponad dziesięciu lat zwykle udzielają tej samej rady: uzgodnij plan analizy przed złożeniem zamówienia, a nie po nieudanym certyfikacie. Jeżeli wymagany gatunek znajduje się poza standardowym katalogiem, wyślij szczegóły aplikacji i limity docelowe i poproś o udokumentowaną odpowiedź na temat możliwej do osiągnięcia czystości, formy i czasu realizacji.

Często zadawane pytania

Czy miedź o zawartości 99,9% jest wystarczająco czysta, aby można ją było stosować w przewodach elektrycznych?

Do zwykłych prac związanych z przewodami budowlanymi, kablami i ogólnymi szynami zbiorczymi – tak. W praktyce limitem, który może ugryźć, jest przewodność, a nie lista śladowych zanieczyszczeń. Przewodniki, które się nagrzewają lub spełniają formalne wymagania dotyczące niezawodności, zwykle osiągają 99,99% przy podanym limicie tlenu.

Czy czystość miedzi można sprawdzić w domu?

Tylko w przypadku brutto substytucji. Test magnesu oddziela stal od miedzi, ale nie ujawnia niczego na temat czystości, ponieważ miedź jest prawie niemagnetyczna w każdym gatunku. Testy gęstości i zarysowania ujawniają mosiądz lub platerowane aluminium. Nic na tym poziomie nie rozwiązuje części na milion.

Czy wyższa czystość zawsze działa lepiej?

Nie. Maszyny ETP zawierające tlen są lepsze i tańsze, maszyny z miedzi tellurowej są lepsze niż jakikolwiek inny czysty gatunek, a bardzo czysta miedź jest miękka i łatwo ulega uszkodzeniu w obsłudze. Czystość wynika z zastosowania, a nie ją prowadzi.

Dlaczego dwa laboratoria zgłaszają różną czystość w przypadku jednej partii?

Pozycja pobierania próbek, powierzchnia w porównaniu z materiałem sypkim, wzorce kalibracji, granice wykrywalności i czyszczenie próbki – wszystko to ma wpływ na tę liczbę. Porównaj metody przed porównaniem werdyktów, ponieważ skan GDMS i ręczny odczyt XRF nie mierzą tego samego.

Wersja krótka

Czystość miedzi to specyfikacja składająca się z czterech ruchomych części: gatunku, tlenu, pułapów zanieczyszczeń i metody. Napisz wszystkie cztery, powiąż certyfikat z partią, a procent przestanie być liczbą marketingową i stanie się kontrolą techniczną.

Wybór gatunku, forma materiału, procedura pobierania próbek i harmonogram dostaw wynikają z tego dokumentu.

KIM JESTEŚMY
CRNMC

Firma Ningbo Chuangrun New Materials Co., Ltd. (CRNMC) została założona w czerwcu 2012 roku i posiada pięć baz produkcyjnych na terenie Chin. Zajmujemy się oczyszczaniem, topieniem, odlewaniem i przetwarzaniem wysokiej czystości tytanu, niklu, miedzi, niobu, kobaltu itp. i zapewniamy pełną gamę metali klasy elektronicznej, takich jak kryształy elektrolityczne o wysokiej czystości, wlewki, wlewki kute, proszki i płyty.

Nasz zespół składa się z ekspertów branżowych i 40-osobowej kadry przedsiębiorczej z wykształceniem metalurgicznym, z których wszyscy zajmują się industrializacją materiałów najwyższej jakości.

Obecnie firma zakończyła projektowanie swojego łańcucha przemysłu materiałów ultraczystych, aby zapewnić jakość, terminowość dostaw i lepszą obsługę klienta.

Wszyscy pracownicy są zaangażowani i zmotywowani i nie mogą się doczekać spełnienia wymagań klientów.

CERTYFIKATY
  • CRNMC
  • CRNMC
  • CRNMC
PRASA I MEDIA